środa, 30 stycznia 2013

Przeczytane książki - styczeń

Sophie Hannah "Druga połowa żyje dalej"
Opis wydawcyRuth Bussey wie, co to znaczy krzywdzić i być skrzywdzoną. Dawno temu zrobiła coś, czego żałuje i za co spotkała ją brutalna kara. Teraz odbudowuje swoje życie i nawet znalazła miłość, na którą w swoim mniemaniu nie zasługuje: Aidana Seeda. Aidan również zmaga się z przeszłością i pewnego dnia postanawia otworzyć się przed Ruth. Mówi jej, że przed laty zabił kobietę, Mary Trelease.Ruth jest zdezorientowana. Jest pewna, że słyszała już to nazwisko, a gdy w końcu przypomina sobie, w jakich okolicznościach je poznała, jej zagubienie i lęk stają się jeszcze silniejsze. Bo Mary Trelease, którą zna Ruth, wcale nie umarła…


Mój opis: Muszę się przyznać, że naprawdę rzadko czytam kryminały. Tę książkę dostałam od cioci na święta wielkanocne i dopiero teraz skończyłam ją czytać. Nie dlatego, że była nudna, ale zawsze brakowało mi czasu - to jakieś lektury do czytania, to coś innego do roboty. Można powiedzieć, że jak jest jakaś wspaniała książka to zawsze znajdzie się czas na jej czytanie. To prawda. Ale dla mnie takimi książkami na które zawsze jest czas - jak do tej pory - są tylko te autorstwa J.K. Rowling. Je wchłaniam. Co do tej książki Sophie Hannah jak każdy kryminał warto przeczytać ją całą. Tak naprawdę powinno się oceniać książkę dopiero jeśli przeczyta się ją do samego końca. Po tej książce nie wiadomo czego się spodziewać. Kompletnie nie potrafiłam przewidzieć rozwiązania sytuacji związanej z Mary Trelease. Po każdym kolejnym kawałku prawdy - dziwiłam się. Może jestem po prostu słaba w kryminałach? (Pewnie nie może, ale na pewno ;-)) 


Ocena: 7/10, polecam!


J.K. Rowling "Trafny wybór"
Opis wydawcyBarry nie żyje. Ta niespodziewana śmierć pogrąża Pagford w chaosie. Na jaw wychodzą tajemnice mieszkańców. Urocze miasteczko z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem już nigdy nie będzie takie jak dotąd. Wybucha wojna bogatych z biednymi, nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Kto przejmie władzę po Barrym? Jak daleko się posunie w tym zaciekłym konflikcie? Pełna czarnego humoru, błyskotliwa i prowokująca wielka powieść o małym miasteczku.

Mój opis: Nie wiedziałam czego się spodziewać po serii książek o Harry'm. W końcu jak ktoś kto napisał serię książek dla dzieci mógłby napisać jakąś dobrą książkę dla dorosłych? Zawsze wydawać by się mogło, że jak ktoś pisze książki fantastyczne lub horrory to tylko w tych gatunkach będzie dobry. Niespodzianka. Jestem zachwycona najnowszą książką Rowling, ale dziwne jest to, że... sama nie potrafię dokładnie określić dlaczego ta książka mnie tak zachwyciła. Głównym tematem książki jest sprawa, która kompletnie mnie nie interesuje w życiu codziennym, tzn. wakat. Kompletnie nie znam się na polityce i nie interesuje mnie to. Jednak ten główny wątek jakoś mnie nie zniechęcił. Kilka osób rywalizuje o te wolne miejsce, różne sytuacje są przedstawiane pod kątem widzenia kilku rodzin. Każda rodzina jest bardzo interesująca, zakończenie nieprzewidywalne. Jednak czegoś mi brakuje. Może tego, że większość książek kończy się tak, że można sobie dopowiedzieć: "I żyli długo i szczęśliwie", albo też: "Wszyscy umarli, smutek, żal, rozpacz", natomiast w tej książce tak jak życie mieszkańców miasteczka toczyło się na początku powieści na końcu także toczy się po prostu dalej. Jak gdyby z całego ich życia opisać tylko kawałek, dla mnie to za mało, chcę więcej! Wątpię, żeby były kolejne części tej książki, raczej wszystko jest zakończone. Lecz kto wie? A może Rowling ma już w zanadrzu kolejną powieść? Jeśli tak - czekam z niecierpliwością.

Ocena: 9/10, polecam!

5 komentarzy:

  1. Sophie Hannah bardzo dobra, trzymająca w napięciu aż do ostatniej chwili! :) Czytałam 'zabójcze marzenia' i polecam z pewnością. :) W wolnej chwili przeczytam też inne jej pozycje, teraz maturka. :<

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam tych książek, ale wydają się ciekawe :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja poluję na ksiązkę Rowling :) i może niebawem się uda :) tylko po opisie jakos tak...

    OdpowiedzUsuń